Trencze

Trencze, czyli płaszcze typu trencz zwane są w Polsce również jako prochowce. Ich historia sięga już XIX w. Nazwa płaszcza pochodzi od angielskiego słowa trench co oznacza okop, rów ponieważ odgrywały kluczową rolę w ubiorze podczas I Wojny Światowej. Noszony był przez żołnierzy brytyjskich. Ten chroniący przed warunkami atmosferycznymi – wiatrem, deszczem, wilgocią, przewiązywany w pasie płaszcz zaprojektował Thomas Burberry. Obecnie są wciąż rozpoznawalne i popularne na całym świecie jako rodzaj płaszcza na jesień oraz wiosnę. Ze względu na swoją ponadczasowość trencz nie ma sobie równych pod względem stylu i kroju, który genialnie podkreśla kobiecą sylwetkę.

Płaszcze trencze

Pierwotnie, podstawową rolą trencza była ochrona przed warunkami atmosferycznymi. Aby spełniać swoje kluczowe zadanie, płaszcz szyty był z wełnianej gabardyny, skóry oraz popeliny. Takie zestawienie materiałów zapewniło najbardziej efektywną ochronę, co zaowocowało bardzo szybko rosnącą popularnością okrycia. Płaszcze produkowane w obecnych czasach wykonane są z innych tkanin, co sprawia że są lżejsze i milsze w dotyku. Ponadto płaszcz trencz w swoim klasycznym kroju, tak damski jak i męski, składał się z dwudziestu sześciu kawałków materiału. Był długi, dwurzędowy z raglanowymi rękawami oraz posiadał klamry na mankietach. Dzisiaj na rynku znajdziemy trencze długie a także krótkie, z asymetrycznymi zamkami, zapinane na guziki i przewiązywane w pasie podobnie jak w przypadku szlafroka.

Trencz jest typem płaszcza, który będzie pasować każdej kobiecie, niezależnie od typu sylwetki zawsze będzie prezentować się naprawdę gustownie. Guziki ułożone rzędowo optycznie wydłużają sylwetkę, natomiast wiązanie w pasie wysmukli talię oraz stosownie ją zaznaczy. A lekko rozszerzający się dół płaszcza delikatnie otula biodra i wyszczupla nogi. W sytuacji gdy posiadasz odrobinę szersze biodra, jednak nie czujesz się komfortowo w prostym fasonie wybierz ten z bardziej obficie rozkloszowanym dołem, a na pewno polubisz ten typ płaszcza.

Obecnie na rynku obecnych jest bardzo wiele płaszczy typu trencz. Istnieją różnorodne kroje, modele, długości, kolory oraz rodzaje materiałów z jakich szyte są trencze. Płaszcze te coraz częściej pojawiają się w odważniejszych kolorach jak przykładowo czerwień, jednak do najpopularniejszych należą beżowe (camelowe), kremowe, czarne, granatowe czy khaki. Wybierając płaszcz w kolorze czarnym podświadomie decydujemy się na klasykę i ponadczasową elegancję. Czerń jest również najbardziej uniwersalna, ponieważ pasuje właściwie do wszystkiego. Dlatego eliminuje problem co na siebie włożyć by stylizacja wyglądała na przemyślaną.

Czytaj dalej

Wyświetlanie wszystkich wyników: 4